Explore as a

Share our content

Recipients

View recipients of the Skinner Fund

2017 recipients

  • Tristan Wadsworth and Katharine Watson, for research entitled  “Underground Overground Archaeology Post-excavation analysis of material recovered during their excavation at Waitata/Little Port Cooper in Banks Peninsula”
  • Huia Pacey and Matt Schmidt, for research entitled “Heritage New Zealand Pouhere Taonga Radiocarbon dating of two detached fragments of raranga found in a remote cave in the Roxburgh Gorge”
  • Shar Briden, for research entitled “Absolute Archaeology Ltd Excavation of Ōkia Flat archaeological sites, Papanui Inlet, Otago Peninsula”
  • Charles Radclyffe, for research entitled “Archaeological fieldwork in Solomon Islands”
  • Matt Ryan, for research entitled “Paleoenvironmental analysis of the Okoropunga stone rows in the Wairarapa”

2016 recipients

  • Chris Jennings, University of Queensland, for research entitled “Investigation of the prehistoric quarries of the greater Bluff area in relation to the organisation of raw material procurement and adze manufacture”
  • Tautala Asaua-Pisa, University of Otago, for research entitled “The archaeological investigation of Apolima Island, Sāmoa: the construction of a 2500 year cultural sequence”
  • Rachel Scott, University of Otago, for research entitled “Investigation of  the dietary differences between individuals interred within two burial mounds at ‘Atele on the island of Tongatapu, the Kingdom of Tonga, using dental microwear texture analysis”
  • Gareth Walter, University of Auckland, for research entitled “An archaeological survey of the monumental architecture present in the Maungaroa Valley, Rarotonga (Cook Islands)”
  • Dylan Gaffney, University of Otago, for research entitled “Early Austronesian interactions with the New Guinea Highlands: evidence from the geochemical analysis of archaeological pottery”

2015

  • Dylan Gaffney
  • Jessie Hurford

2014

  • Andrew Brown
  • Helen Gilmore
  • Sophie Miller
  • Joe Mills
  • Erica Newman
  • Hineraumoa Te Apatu
  • Monica Tromp

2013

  • Jonathan Carpenter
  • Laura Dawson
  • Christina Stantis

2012

  • Karen Greig
  • Jennifer Huebert
  • Kevin Jones
  • Rebecca Kinaston

2011

  • Julie Broszniowski
  • Ella Ussher

2010

  • Arden Cruickshank
  • Peter Wilberfoss
  • Annette Wilkes

2009

  • Aimee Foster
  • Laura Pick
  • Ben Shaw

2008

  • James Robinson
  • Mara Mulrooney
  • Erin Williams and Chris Jennings

2007

  • Rachel Fuller
  • Mara Mulrooney
  • Kasey Robb
  • Catherine Smith

2006

  • Phillip Moore
  • Gerard O’Regan
  • Alice Storey

2005

  • Jacinta Beckwith
  • Tony Fiske
  • Andrew McAlister
  • Alice Storey

2004

  • Takuya Nagaoka
  • Matthew Campbell

2003

  • Tanya Ramezanian-Abhari

2002

  • Louise Furey and Brenda Sewell
  • Takuya Nagaoka

2001

  • Hamish Gordon
  • Angela Middleton
  • Takuya Nagaoka

2000

  • Emma Brooks
  • Alaric Nicholls
  • Senka Vrbancic
  • Tim Thomas
  • Patricia Wallace

1999

  • Catherine Gudgeon
  • Elaine Rush

1998

  • Angela Middleton
  • James Samson
  • Senka Vrbancic

1997

  • Claire Reeler
  • Takuya Nagaoka